Jednym z ważniejszych warunków, które muszą zostać spełnione na większości hal produkcyjnych, jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza. Ten parametr ma duże znaczenie nie tylko w branży spożywczej, ale również papierniczej, drzewnej, a nawet w przemyśle elektronicznym. Chodzi tutaj przede wszystkim o jakość wyrobów, a także efektywność prac. Aby było to możliwe, niezbędna jest inwestycja w systemy nawilżające. Z jakich części się składają i co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Filtrowanie i zmiękczanie, czyli pierwszy etap pracy systemu nawilżającego
Proces nawilżania powietrza na halach produkcyjnych składa się z kilku etapów. Z tego powodu możemy wymienić szereg części, z których są wykonane systemy nawilżające. Jednym z najważniejszych elementów każdego z nich jest zestaw filtrujący. To właśnie w tym miejscu dochodzi do mechanicznego oczyszczania wody. Co ważne, proces jest zoptymalizowany w taki sposób, aby nie dochodziło do zbyt szybkiego zużywania się instalacji, w tym dysz i innych urządzeń. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na inwestycję w stacje zmiękczania i przemysłowego uzdatniania wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu dochodzi do dodatkowej filtracji, a do tego woda zostaje też zmiękczona i oczyszczona.
Jakie inne urządzenia wchodzą w skład systemu nawilżającego?
Kolejnym elementem wchodzącym w skład systemu nawilżającego jest zestaw pompujący. Praca tego podzespołu polega na tym, że woda jest tłoczona przez pompę wysokociśnieniową, skąd trafia do instalacji. W kolejnym etapie pracy systemu jest rozprowadzana do dysz, które znajdują się we wszystkich nawilżaczach. Później woda wydostaje się z dysz, przyjmując postać aerozolu.
Nie sposób nie wspomnieć też o szafie sterowniczej, w której można znaleźć odczyty sterownika (dane są przesyłane przez czujniki wilgotności). Dzięki temu, że szafa pracuje w pełni automatycznie, użytkownik może mieć pełną kontrolę nad procesem nawilżania. Co więcej, dzięki temu system nawilżający daje możliwości utrzymania stałej wilgotności powietrza na hali produkcyjnej.
Najnowsze komentarze