Suche powietrze może być powodem wielu niedogodności. Rozwiązaniem jest zamontowanie systemu nawilżania powietrza, który sprawdza się w biurach, zakładach, halach produkcyjnych i magazynowych.

Zadaniem systemów nawilżania powietrza jest regulacja wilgotności powietrza. Najpopularniejsze rozwiązania to:

–  niskociśnieniowe systemy nawilżania powietrza,

– wysokociśnieniowe systemy nawilżania powietrza,

– parowe systemy nawilżania powietrza.

Jak zaprojektować właściwy system?

System nawilżania powietrza powinien być dostosowany do specyfiki miejsca, w którym ma być zamontowany. Wymienia się wiele rozwiązań, spośród których najpopularniejsze to chłodzenie mgłą wodną. Metoda ta pozwala na pozyskanie pożądanej wilgotności powietrza i utrzymywanie jej na stałym poziomie. Stosowana jest w fabrykach i halach produkcyjnych. Wskazane rozwiązanie pozytywnie wpływa na jakość i trwałość surowców produkcyjnych, a także na stan zdrowia pracowników. System projektowany jest w taki sposób, żeby wszystkie urządzenia zamontowane były jak najwyżej, na przykład przy sufitach, nad ciągami komunikacyjnymi, czy na ścianach. Takie rozwiązanie jest bezpieczne dla urządzeń. Skutecznie też chroni przed pożarami i wybuchami.

Elementem przemysłowego systemu nawilżania powietrza jest stacja zmiękczania wody. Twarda woda przyczynia się do szybkiego powstawania kamienia na różnych elementach, a zastosowanie zmiękczacza umożliwia pozbycie się związków wapnia oraz magnezu, a tym samym  wydłużenia czasu eksploatacji poszczególnych części systemu.

Niektóre procesy produkcyjne wymagają zastosowania wody pozbawionej wszelkich związków chemicznych. Takie czyste H2O możemy uzyskać dzięki zastosowaniu stacji demineralizacji wody, która również z powodzeniem nadaje się do wykorzystania w systemach nawilżania powietrza.