Zmieniające się przepisy w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii do klimatyzacji i ogrzewania sprawia, że inwestorzy poszukują ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest chłodzenie adiabatyczne, które wykorzystuje energię pozyskiwaną z pary wodnej do zmniejszenia temperatury w pomieszczeniach. Choć technologia znana jest od starożytności, dopiero dziś zyskuje na popularności.

Jak działa chłodzenie wyparne?

Chłodzenie adiabatyczne działa na zasadzie chłodzenia wentylacyjnego. Pierwsze systemy chłodzenia przy użyciu pary wodnej były stosowane już w starożytności, kiedy aby ochłodzić pomieszczenie, wieszano mokre zasłony w oknach lub umieszczano lód w specjalnych rynnach. Obecnie, chłodniejsze powietrze jest wpompowywane do pomieszczenia. Chłód z kolei pochłania ciepło, które następnie jest usuwane przez wywiew. Proces chłodzenia opiera się więc na zasadzie parowania wody, a więc potrzebne jest niewiele energii z instalacji, przez co jest to rozwiązanie ekonomiczne.

Zalety chłodzenia adiabatycznego

Chłodzenie adiabatyczne ma wiele zalet. W porównaniu z tradycyjną klimatyzacją, chłodzenie przy wykorzystaniu energii pochodzącej z pary wodnej tworzy bardziej przyjazny mikroklimat we wnętrzu. Zwiększa wilgotność powietrza, przez co przebywanie w pomieszczeniu jest o wiele bardziej przyjemne. Chłodzenie adiabatyczne można wykorzystać również w dużych obiektach i fabrykach, gdzie, aby zmniejszyć temperaturę, możliwe jest wykorzystanie mniejszej ilości energii. Ponadto ten rodzaj instalacji jest tańszy w montażu niż tradycyjne systemy chłodzenia. Jest to zdecydowanie rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Zapewnia komfort wszystkim użytkownikom oraz wydajność w czasie gorących dni.