Dokuczliwe upały są nie tylko uciążliwe dla organizmu i negatywnie wpływają na samopoczucie, ale mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia – zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych. Czy istnieje skuteczna metoda walki z wysokimi temperaturami, bez konieczności unikania wychodzenia na zewnątrz? Tak!

 

Chłodzenie mgłą wodną

Chłodzenie mgłą wodną jest szeroko rozpowszechnione na zachodzie i południu Europy. Od kilku lat również w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego, ponieważ skutecznie niweluje negatywne skutki wysokich temperatur, zwiększając komfort jego użytkowników. Pozwala na obniżenie temperatury o 10-12 stopni, co podczas dużych upałów jest znacznym udogodnieniem. Sektor prywatny z powodzeniem zaadaptował tę technologię do swoich potrzeb, dlatego przyjemną mgłę wodną możemy poczuć na ogródkach piwnych i kawiarnianych, tarasach restauracyjnych, placach zabaw i oczywiście na własnych werandach, balkonach i ogrodach. Taki sposób obniżania temperatury zarówno otoczenia, jak i ciała, to doskonała metoda poprawy nastroju uczestników imprez plenerowych, sportowych i plażowych czy pikników firmowych. Z pewnością pozytywnie przełoży się to na zyski organizatorów i właścicieli lokali w te gorące dni.

 

Jak to działa i czy jest bezpieczne?

System zamgławiający wytwarza drobną mgłę wodną, której krople są nie większe niż 10 mikronów. Absorbują one ciepło z otoczenia i błyskawicznie zamieniają się w parę wodną. Pochłanianie energii z powietrza, niezbędne do zmiany stanu skupienia, powoduje jego ochłodzenie. To samo dzieje się, gdy krople zetkną się z naszą skórą. Woda tłoczona jest za pomocą pompy nisko lub wysokociśnieniowej, dzięki specjalnym dyszom. Eksploatacja i montaż systemów chłodzących mgłą wodną cechują się niedużym skomplikowaniem i niskimi kosztami. System jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i otoczenia. W warunkach, w których zawilgocenie jest niepożądane, stosuje się specjalny rozstaw dysz, aby go uniknąć. Systemy chłodzenia nadają się zarówno do stosowania na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. To skuteczny sposób, by poczuć ulgę w upalne dni. A dodatkowo, mgła wodna eliminuje nieprzyjemne zapachy i sprzyja pozbywaniu się insektów.