Wilgotność powietrza, będąca jednym z czynników środowiskowych, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie zarówno w domu, jak i w zakładzie pracy. Ta optymalna dla człowieka, ale również do stworzenia warunków umożliwiających prawidłowy przebieg procesu produkcyjnego, waha się w granicach 40–60%. Do jej regulowania służą niezwykle wydajne systemy nawilżania powietrza – nowoczesne rozwiązania skrojone na miarę naszych czasów. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego warto w nie zainwestować oraz pokazujemy, w jaki sposób suche powietrze wpływa na ludzki organizm.

Suche powietrze a zdrowie

Suche powietrze obniża komfort pracy i jest szkodliwe dla zdrowia. Osoby narażone na przebywanie w pomieszczeniu o zbyt niskiej wilgotności powietrza szybciej się męczą, mają mniej energii, wolniej pracują. Ponadto skarżą się na drapanie w gardle, kaszel czy powracający ból głowy. Suche powietrze stanowi źródło wielu dolegliwości: powoduje uczucie suchości w ustach i nosie, wysusza błonę śluzową układu oddechowego, wywołuje ból gardła, doprowadza do zapalenia spojówek. Zbyt niska wilgotność powietrza nasila objawy alergii, utrudnia oddychanie, osłabia organizm. Może także powodować problemy ze snem, wewnętrzne rozbicie, apatię.

Suche powietrze zwiększa ryzyko „złapania” różnego rodzaju infekcji, ponieważ odpowiada za spadek naszej odporności – wysuszona śluzówka nosa, która powinna stanowić biologiczną barierę ochronną, pozwala przedostać się bakteriom i wirusom do wnętrza organizmu. Przyczynia się do rozwoju chorób układu oddechowego – podrażnia drogi oddechowe, zaburza proces samooczyszczania się tchawicy, utrudnia pobieranie tlenu przez organizm, tym samym niekorzystnie oddziałując na wymianę gazową.

Niskiej wilgotności powietrza można przypisać również: zaczerwienione oczy, popękane usta, łamliwe włosy, przesuszoną i wrażliwą skórę. Broniący się przed ubytkami wody organizm pobiera ją nie tylko z błon śluzowych, ale także ze skóry, która swędzi i staje się podatna na różnego rodzaju infekcje. W dodatku suche powietrze sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii i zanieczyszczeń. Jedynie optymalna, czyli nie za wysoka, ani nie za niska, wilgotność powietrza pozwala zachować równowagę mikrobiologiczną.

Podsumowując, suche powietrze zawsze obniża komfort życia, wpływając negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Nasza firma zajmuje się montażem przemysłowych nawilżaczy powietrza oraz ich szybkim i sprawnym serwisowaniem. Proponowane przez nas rozwiązania są ekonomiczne, a korzystanie z nich wpływa pozytywnie na panujący w pracy mikroklimat. Dzięki nim pracownicy rzadziej chorują, są bardziej skoncentrowani, dlatego szybciej wykonują powierzone im zadania.