System niskociśnieniowy jest to system chłodzenia, który może być konkurencyjny wobec tradycyjnej klimatyzacji. Przede wszystkim, poza zmniejszeniem odczuwalnej temperatury, wpływa także na wilgotność powietrza, dzięki temu nie wysusza układu oddechowego, co jest najczęściej pojawiającym się zarzutem wobec klasycznych systemów klimatyzujących. Podkreśla się także komfort, który towarzyszy temu rozwiązaniu w postaci uczucia lekkiej bryzy na skórze.

Działanie systemu niskociśnieniowego

Systemy te zasilane są wodą wodociągową i wykorzystują do chłodzenia dysze niskociśnieniowe, a zjawisko chłodzenia odbywa się poprzez zamianę cząsteczek wody w mgiełkę wodną, która pozwala zmniejszyć temperaturę otoczenia nawet o 10 stopni Celsjusza.

Dysze stosowane w tego typu systemach wykonane są z mosiądzu niklowanego, co zapewnia im długi czas działania i chroni system chłodzenia przed rdzą.

Wydajność systemu niskociśnieniowego zależna jest od liczby oraz wydajności zastosowanych dysz i dobierana jest indywidualnie do potrzeb klienta.

Miejsca zastosowania systemów chłodzenia mgłą wodną

Jest to rozwiązanie wykorzystywane w różnych miejscach, gdyż daje ukojenie w bardzo ciepłe i suche dni. Często stosuje się je w kurtynach wodnych stawianych w przestrzeniach publicznych, a także  w ogródkach restauracyjnych, na przydomowych tarasach, balkonach i ogródkach działkowych. Docenia się je również w rolnictwie oraz w hodowli zwierząt. Z powodzeniem sprawdzają się w okolicach stoisk warzywnych i ogólnospożywczych, gdzie ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza dla zachowania świeżości produktów spożywczych.