Chłodzenie adiabatyczne

Wiele obiektów przemysłowych posiada złożone instalacje wentylacyjno-klimatyzacyjne, które mają na celu zapewnienie odpowiednich warunków pracy. W niektórych zakładach, przede wszystkim tych, w których występują duże zyski ciepła, efektywność tych układów okazuje się być niewystarczająca. Rozwiązaniem tej sytuacji może okazać się zastosowanie chłodzenia adiabatycznego, które, choć znacznie mniej skomplikowane niż wspomniane instalacje, umożliwia osiągnięcie odczuwalnych efektów chłodzenia.

Na czym polega chłodzenie adiabatyczne?

Chłodzenie adiabatyczne, zwane inaczej chłodzeniem wyparnym, to proces, w którym do chłodzenia powietrza wykorzystywane jest ciepło parowania wody. W podstawowej formie – w postaci mokrych zasłon wywieszanych w wejściach domów – było wykorzystywane już w starożytności. Współcześnie wykorzystywane systemy chłodzenia adiabatycznego działają na zasadzie pobierania powietrza z zewnątrz, a następnie schładzania go za pomocą czynnika chłodzącego, czyli wody, wskutek naturalnych procesów parowania i konwekcji. W wyniku ruchu powietrza dochodzi do wzrostu powierzchni parowania, co wpływa na obniżenie odczuwanej temperatury w pomieszczeniu.

Zalety systemu chłodzenia adiabatycznego

System chłodzenia adiabatycznego jest wydajny, energooszczędny i przyjazny dla środowiska naturalnego. Po odpowiednim rozplanowaniu jest w stanie absorbować ciepło ze wszystkich odkrytych powierzchni, co pozwala na zmniejszenie promieniowania cieplnego od urządzeń. Wykorzystanie chłodzenia adiabatycznego umożliwia także obniżenie stężenia zanieczyszczeń zawartych w powietrzu. Podsumowując, dzięki niskim kosztom użytkowym oraz łatwej eksploatacji system chłodzenia adiabatycznego może zostać uznany za dobrą alternatywę dla skomplikowanych instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Chłodzenie adiabatyczne a nawilżanie powietrza

Chłodzenie adiabatyczne, jak wskazuje nazwa, pozwala przede wszystkim skutecznie zredukować temperaturę panującą wewnątrz pomieszczeń. Nie jest to jednak wyłączna zaleta tego rodzaju rozwiązania. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z montażem omawianego systemu? Przede wszystkim pozwala on również na nawilżenie powietrza. To niezwykle istotne, ponieważ wilgotność ma równie ważny wpływ na organizm człowieka, co temperatura. Decydując się zatem na chłodzenie adiabatyczne zapewnią Państwo również odpowiednią jakość powietrza w miejscu montażu systemu. Proponujemy instalację nawilżaczy wysokociśnienieniowych. Jeśli zatem są Państwo zainteresowani tego typu rozwiązaniami, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

W jakich obiektach stosować system chłodzenia adiabatycznego?

Wiele osób zastanawia się, w jakich konkretnie obiektach można zastosować system chłodzenia adiabatycznego. Na tego rodzaju rozwiązanie można zdecydować się w naprawdę wielu przypadkach. Jego instalację najczęściej zlecają jednak właściciele przedsiębiorstw z branży przemysłowej. System chłodzenia adiabatycznego doskonale sprawdzi się zatem w zakładach specjalizujących się między innymi w przetwórstwie drewna czy obróbce metali. Oprócz tego montowany jest on także w zakładach wytwarzających produkty z tworzyw sztucznych. Ze względu na fakt, że tego typu rozwiązanie nie generuje zanieczyszczeń, może być ono również zakładane w mleczarniach czy firmach spożywczych. W przypadku chęci instalacji systemu chłodzenia adiabatycznego, prosimy o kontakt.