Wilgotność powietrza to nic innego, jak ilość pary wodnej w nim zwartej. Mierzy się ją przy pomocy higrometru. Wilgotność powietrza ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, wydajność w pracy i wiele innych dziecin życia. Optymalna wilgotność powietrza dla człowieka to 40-60%. Co dzieje się, jeśli jest ona za mała lub za duża?

Wilgotność powietrza poniżej 40%

Tak niska wilgotność powietrza w naturze spotykana jest np. na pustyni. Każdy, kto miał okazję oddychać bardzo suchym powietrzem potwierdzi, że sprawia to ogromny dyskomfort. Błony śluzowe wysychają, przez co człowiek ma nieprzyjemne wrażenie suchości w nosie i ustach. Do tego dochodzi uczucie drapania w gardle. Suchym powietrzem oddychamy niewydajnie, przez co jesteśmy zmęczeni. Osoby ze skłonnościami do alergii w suchym powietrzu odczuwają silniej jej objawy. To przez unoszący się w powietrz kurz i pyłki. Organizm w bardzo suchym powietrzu ma niską odporność, a my stajemy się niewydajni w pracy i mało kreatywni. Dlatego właśnie w tak wielu zakładach stosuje się profesjonalne nawilżanie powietrza.

Wilgotność powietrza powyżej 60%

Zbyt wilgotne powietrze również sprawia problemy z oddychaniem. W tym przypadku mamy wrażenie duszności i parności, znane niektórym z sauny lub azjatyckiej dżungli. W za  wilgotnym powietrzu łatwiej rozmnażają się roztocza i grzyby, jest więc równie niekorzystne dla alergików. Wilgotne powietrze dodatkowo ma bardzo zły wpływ na elektronikę, maszyny produkcyjne, materiały,  a nawet budynki. Powoduje szybszą korozję stali, odpadanie tynków, może być przyczyną utraty ciepła. Utrzymanie stałej wilgotności powietrza jest niezwykle istotne np. w przemyśle drzewnym, gdzie może dochodzić do rozwarstwiania się drewna, czy w poligrafii, gdzie przy złej wilgotności powietrza ławo niszczeje delikatny papier. Podobnie jest w przemyśle spożywczym, w którym zbyt wilgotne powietrze może zniszczyć całe serie produktów i spowodować ogromne straty.