Utrzymywanie odpowiednich parametrów wilgotności powietrza jest niezwykle istotne dla zapewnienia prawidłowych warunków uprawy. Nieodpowiednia wilgotność jest jedną z najczęściej występujących przyczyn nieprawidłowego wzrostu roślin. Dodatkowo zwiększa ich podatność na choroby i szkodniki. Brak optymalnych warunków wilgotnościowych w szklarni prowadzi w konsekwencji do obniżenia wydajności produkcji. Aby tego uniknąć, hodowcy najczęściej inwestują w nowoczesne systemy nawilżania powietrza.

Dlaczego nawilżanie powietrza jest ważne?

Nawilżanie powietrza w szklarni pozwala nie tylko utrzymywać optymalne warunki wilgotnościowe, ale również odpowiednią temperaturę, dzięki czemu pośrednio przyczynia się do wytworzenia poprawnego mikroklimatu. Spadek wilgotności względnej w szklarni poniżej 30% może spowolnić, a nawet całkowicie zatrzymać wzrost roślin. Minimalna wilgotność względna dla kwiatów to 50%, ale istnieją rośliny, które potrzebują aż 80-90% wilgotności. W klimacie umiarkowanym nie jest możliwe uzyskanie takich warunków sposobem naturalnym. Nieprawidłowa wilgotność powietrza zaburza przebieg fotosyntezy. Zbyt duża utrata wody przez rośliny skutkuje zamknięciem jej aparatów szparkowych, co uniemożliwia pobieranie dwutlenku węgla i w konsekwencji hamuje procesu fotosyntezy. Dodatkowo nadmiernie zwiększa temperaturę rośliny. Zamknięte aparaty szparkowe uniemożliwiają skuteczne odprowadzenie ciepła z rośliny, co w rezultacie prowadzi do uszkodzenia chlorofilu.

Jak utrzymać prawidłową wilgotność w szklarni?

W przypadku uprawy delikatnych roślin nie można sobie pozwolić na bezpośrednie skraplanie rośliny – w takich sytuacjach doskonale radzą sobie przemysłowe nawilżacze powietrza, które kontrolują warunki klimatyczne w szklarni. Przemysłowe nawilżacze powietrza nie tylko utrzymują prawidłową wilgotność względną, ale również schładzają pomieszczenie i pomagają osiągnąć optymalny mikroklimat w szklarni, a więc wilgotność w otoczeniu roślin od poziomu podłoża aż po górne liście. Rozpylanie wody w postaci mgły wodnej pod ciśnieniem sprawia, że niewielkie kropelki wody (rzędu 5-10 mikronów) pobierają energię z otoczenia, aby móc odparować. Dzięki temu temperatura spada, a powietrze staje się bardziej wilgotne. W rezultacie rośliny szybciej wzrastają, rzadziej chorują, nie są zagrożone odwodnieniem, a wydajność szklarni rośnie. Oprócz systemu nawilżania powietrza można również regulować nasłonecznienie przy pomocy odpowiednich folii i cieniówek, a także zastosować system specjalistycznych rurek irygacyjnych.