Woda jest szeroko wykorzystywana w działalności przemysłowej, zarówno jako składnik różnych wyrobów, jak i niezwykle efektywne chłodziwo, rozpuszczalnik albo medium pozwalające na mycie i czyszczenie instalacji. W większości przypadków musi ona jednak mieć ściśle określone parametry co do swojej czystości oraz ilości znajdujących się w niej substancji dodatkowych. Do dostosowania jej do specyficznych potrzeb zwykle trzeba więc korzystać ze specjalnych stacji do przemysłowego uzdatniania wody. Przekonajmy się, jakie zadania mogą one wykonywać.
Jakie parametry wody mają największe znaczenie?
Woda wykorzystywana w przemyśle często musi mieć odpowiednią twardość. Wynika to zarówno z faktu, iż wpływa na rozpuszczalność wielu substancji oraz możliwość zachodzenia reakcji, jak i na to, że zbyt duża ilość węglanu wapnia powoduje wytrącanie się kamienia kotłowego, który tworzy przywierające do zbiorników, rur i armatury osady, zmniejszające przepływ, niekiedy całkowicie go blokujące, sprzyjające korozji oraz ograniczające trwałość zaworów i filtrów. Poza zmiękczaniem polegającym na przepuszczaniu wody przez złoża jonowymienne konieczne może okazać się eliminowanie podwyższonej zawartości żelaza oraz manganu. Zdarza się też, że instalacja musi być zabezpieczana przed pojawianiem się groźnych mikroorganizmów – przede wszystkim bakterii i glonów. W takich przypadkach w zależności od rodzaju systemu oraz przeznaczenia wody można zastosować biocydy, naświetlanie promieniami UV, ozonowanie lub filtrację membranową.
Filtracja membranowa wody przemysłowej
Jednym z doskonalszych sposobów oczyszczania wody przemysłowej jest użycie filtrów membranowych. Wykorzystują one różne rodzaje materiałów w zależności od tego, jakich rodzajów cząsteczek trzeba się pozbyć. W przypadku membran do odwróconej osmozy możliwe jest usunięcie wszystkich substancji poza rozpuszczonymi w wodzie gazami. Filtracja membranowa często jest łączona ze stosowaniem filtrów z węglem aktywnym, a także zmiękczaniem, odżelazianiem oraz odmanganianiem wody dla przyspieszenia całego procesu.
Najnowsze komentarze