Zmieniające się warunki klimatyczne, rosnące temperatury szczególnie w okresie letnim sprawiają, że inwestorzy coraz częściej poszukują ekonomicznych, ale też skutecznych sposobów na chłodzenie pomieszczeń. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest chłodzenie adiabatyczne wykorzystujące ciepło z parowania wody. Sprawdź, jakie przynosi korzyści.
Jak działa chłodzenie adiabatyczne?
Chłodzenie adiabatyczne inaczej nazywane chłodzeniem wyparnym do chłodzenia powietrza lub przedmiotów wykorzystuje ciepło pochodzące z parowania wody. Proces ten polega na zmianie energii wynikającej z temperatury na energie pochodzącą z wilgotności powietrza. Dzięki temu do chłodzenia potrzebne jest znacznie mniej energii, niż wykorzystywane jest przez tradycyjną klimatyzację montowaną w domach lub biurach. Jednak jak przebiega ten proces? W chłodzeniu adiabatycznym energia pobierana jest z powietrza, a następnie obniża się jego temperaturę poprzez zwiększenie jego wilgotności. Nie zachodzi całkowita zmiana energii powietrza.
Zalety chłodzenia adiabatycznego?
Wykorzystanie do chłodzenia energii pochodzącej z wilgotności powietrza ma wiele zalet. Za korzystaniem z tego rodzaju rozwiązania przemawia fakt, że można zaoszczędzić około 90% energii potrzebne do chłodzenia, co z kolei przekłada się na niskie koszty eksploatacji systemu. Ponadto samo montaż nie wymaga dużych nakładów finansowych. Ten rodzaj chłodzenia pozwala uzyskać świeże powietrze bez recyrkulacji. Zapewnia ona dużą i naturalną wilgotność powietrza we wszystkich chłodzonych pomieszczeniach, niweluje przeciągi oraz strefy ze zbyt chłodnym powietrzem. Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnej klimatyzacji, chłodzenie adiabatyczne można stosować w pomieszczeniach, w których są otwarte drzwi i okna.
Najnowsze komentarze