Spędzając sporo czasu wewnątrz, można zauważyć, jak duże znaczenie mają parametry powietrza znajdującego się w pomieszczeniach. To, jak ciepłe czy wilgotne jest powietrze w sypialni, czy salonie, ma bardzo duży wpływ na samopoczucie domowników, a także na stan pomieszczeń. Do mierzenia temperatur wykorzystywany jest termometr, natomiast pomiar wilgotności wykonuje się za pomocą higrometru.
Czym konkretnie jest higrometr i jak działa?
W czasach, kiedy ludzie zdają sobie sprawę, jak duży wpływ na zdrowie i samopoczucie ma świeże powietrze, pojawiło się sporo urządzeń, które pozwalają na zachowanie idealnych parametrów powietrza w pomieszczeniach. Jednym z najważniejszych parametrów, o którym wspomniano już wyżej, jest wilgotność powietrza, którą mierzy się za pomocą higrometru. Chociaż większości osób kojarzy się on wyłącznie ze stacjami meteorologicznymi i zmianami pogody, to higrometry dostępne są również w małej, domowej wersji.
Działanie higrometru opiera się na wykorzystaniu zjawiska modyfikacji właściwości niektórych substancji pod wpływem zmian wilgotności powietrza. Pierwszy prototyp higrometru został zbudowany w okolicy 1500 roku – miał postać wełnianej kuli powieszonej na wadze. Wraz z czasem i rozwojem technologii urządzenie to zostało przemienione w stosunkowo niewielki, praktyczny sprzęt dostępny w różnych modelach. Wśród najczęściej spotykanych typów higrometrów można wyróżnić higrometry włosowe, kondensacyjne, elektrolityczne oraz psychrometry.
Dlaczego warto mieć higrometr w domu?
Umieszczenie higrometru w domu niesie za sobą same korzyści. Kontrolując poziom wilgoci, można nie tylko poprawić swoje samopoczucie, ale również wpłynąć pozytywnie na rozrost roślin. Dbając o odpowiedni poziom wilgotności, można zapobiec niszczeniu mebli i podłóg.
Najnowsze komentarze