Odpowiednia jakość powietrza ma duży wpływ na wiele przemysłowych procesów technologicznych. Jednym z obszarów, w którym jego właściwe parametry przesądzają często o możliwych do uzyskania rezultatach, jest wykonywanie powłok lakierniczych. Do najważniejszych czynników należy utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury. Nawilżanie powietrza w lakierniach będzie więc istotnym elementem decydującym o efektywności pracy. Przyjrzyjmy się, dlaczego optymalna wilgotność jest tak ważna i zobaczmy, jak o nią zadbać.
Wilgotność powietrza a warunki do nanoszenia lakieru
Otrzymanie powłoki lakierniczej o dobrej jakości wiąże się z koniecznością zadbania o właściwy skład powietrza. Kluczowe znaczenie ma brak zanieczyszczeń – głównie unoszącego się kurzu i pyłu, które przywierając do świeżo naniesionej farby, mogą ją bezpowrotnie zniszczyć. Równie istotna jest elektryczność statyczna, która sprzyja przyleganiu zabrudzeń do powierzchni. W radzeniu sobie z zanieczyszczeniami powietrza pomaga utrzymywanie prawidłowej wilgotności, co sprawia, że pyły i kurz łączą się z drobinami zawieszonej w powietrzu wody i opadają na podłoże. Optymalna ilość wody ogranicza gromadzenie się na materiałach elektronów powodujących „przyciąganie” zabrudzeń. Ma też wpływ na tempo schnięcia polakierowanych elementów, a także na samo przyleganie do nich farby.
Jak poprawić wilgotność w lakierni?
Sposobem na uzyskanie właściwej wilgotności jest korzystanie z odpowiedniego systemu nawilżającego. Bezkonkurencyjne są tu rozwiązania, które bazują na wykorzystaniu mgły wodnej, a więc drobnych cząsteczek wody rozpylanych w pomieszczeniu. Dzięki bardzo małym rozmiarom długo utrzymują się w powietrzu, przez co do osiągnięcia pożądanego efektu nie jest konieczne duże zużycie wody. Systemy nawilżania mgłą mają też stosunkowo prostą konstrukcję i nie są kłopotliwe ani w montażu, ani podczas eksploatacji. Bardzo małe krople są w nich uzyskiwane przez mechaniczne rozbijanie wody w specjalnych dyszach, które jednocześnie rozprzestrzeniają mgłę na wybranym obszarze.
Najnowsze komentarze