Według polskiej normy PN-78/B-03421 optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach, gdzie stale przebywają ludzie, musi mieścić się w zakresie 40-60%. Zbyt suche powietrze negatywnie wpływa na ludzi, zwierzęta i rośliny. Natomiast nadmierna wilgoć prowadzi m.in. do rozwoju grzybów, korozji metalu i gnicia drewna. W tym artykule możesz dowiedzieć się, jakie są sposoby na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności.
Problemy z wilgocią powietrza w różnych zakładach
Niedostosowanie poziomu wilgotności powietrza wpływa na pogorszenie się samopoczucia i obniżenie efektywności pracowników. Są jednak branże, w których ten czynnik ma ogromny wpływ na jakość produkowanych towarów. Dotyczy to przede wszystkim firm z przemysłu:
- tekstylnego,
- włókienniczego,
- poligraficznego,
- papierniczego,
- drzewnego,
- meblowego,
- elektrycznego,
- elektronicznego,
- spożywczego,
- winiarskiego,
- tytoniowego.
Określony poziom wilgoci może być również pożądany w magazynach przechowujących niektóre produkty wrażliwe. Częste otwieranie bram na rozładunek i załadunek, systemy grzewcze w miejscach pracy, brak okien, nieodpowiednia klimatyzacja oraz inne czynniki wpływają na mieszanie się powietrza i zaburzają poziom wilgotności. Do małych pomieszczeń można dobrać osuszacze lub nawilżacze. Producenci sprzedają je w różnych wielkościach, mocach i sposobach montowania. Jednak w większych przestrzeniach takie urządzenia nie są w stanie utrzymywać odpowiedniej wilgotności i temperatury przez cały czas, dlatego wszędzie tam zaleca się stosowanie przemysłowych systemów nawilżania powietrza.
Chłodzenie adiabatyczne
Nawilżacze powietrza przeznaczone dla przemysłu mają wiele zalet. Utrzymują stałą wilgoć, a przy tym obniżają temperaturę, redukują poziom zapylenia i eliminują ładunki elektrostatyczne. Istnieją różne systemy, lecz współcześnie najlepiej sprawdzają się instalacje wysokociśnieniowe. Systemy opierające się o chłodzenie adiabatyczne często stosuje się jako uzupełnienie lub alternatywę dla złożonych instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Przemiana adiabatyczna polega na pobieraniu powietrza z zewnątrz i ochładzania go za pomocą ciepła parowania wody. Ruch powietrza wpływa na wzrost powierzchni parowania, a to obniża temperaturę znajdującą się w pomieszczeniu. Tego typu system może absorbować ciepło ze wszystkich odkrytych powierzchni pracujących urządzeń. Jest on tańszy, prostszy i wydajniejszy niż skomplikowane instalacje wentylacyjno-klimatyzacyjne.
Choć na rynku jest mnóstwo urządzeń chłodzących i nawilżających powietrze, indywidualnie dobrane i zaprojektowane systemy pozwalają utrzymywać wilgotność na wymaganym poziomie, równomiernie na pełnej przestrzeni niezależnie od tego, czy jest to mały zakład, duży magazyn czy hala produkcyjna pełna maszyn. To nie tylko inwestycja w komfort pracowników, ale również w jakość produkcji oraz niższą eksploatację maszyn i urządzeń.
Najnowsze komentarze