Utrzymanie stałej wilgotności powietrza ma niemałe znaczenie dla efektywności i wydajności produkcji. Przemysłowe nawilżacze powietrza nie tylko zapewniają doskonały komfort dla osób pracujących w trudnych warunkach, ale także umożliwiają redukcję zapylenia i zakurzenia. Co więcej, ograniczają przykre zapachy, jakie często są skutkiem procesów produkcyjnych. Optymalny poziom wilgotności powietrza w halach mieści się w zakresie od 40 do 60%.
Niewłaściwa wilgotność powietrza może doprowadzić do niszczenia materiałów na terenie hal. Półprodukty mogą się wypaczać, wyginać i deformować. Warto wspomnieć także o możliwej awarii sprzętu na skutek kontaktu z pyłami oraz ryzyku zanieczyszczenia wyrobów. Ponadto duże ilości zawieszonego pyłu mogą doprowadzić do wytworzenia się atmosfery wybuchowej.
Redukcja pyłów, kurzu i zapachów
Związane cząsteczki pyłu krążą w powietrzu i mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie pracowników. Tymczasem przy zachowaniu odpowiedniej wilgotności powietrza pyły wiążą się wraz z warstwą wody, co wpływa na ich ciężar i skutkuje opadaniem na posadzkę. W podobny sposób odbywa się redukowanie zapachów – mikroskopijne krople wody absorbują cząsteczki zapachowe i je neutralizują. Na halach produkcyjnych bardzo często stosuje się przemysłowe nawilżanie powietrza za pomocą mgły wodnej rozprowadzanej dyszami, które rozbijają krople w wody na mikroskopijne cząstki.
Nawilżacze wysokociśnieniowe to w pełni zautomatyzowane systemy. Aerozol dystrybuowany przez dysze bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu i w szybkim tempie nawilża powietrze. Pozwala to zachować stały poziom wilgotności, nad którym czuwa system czujników i automatycznych sterowników — instalacja włącza się lub wyłącza w momencie osiągnięcia bądź obniżenia pożądanego poziomu wilgotności.
Najnowsze komentarze