Utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza jest bardzo istotne w wielu branżach. Nieodpowiednia wilgotność powietrza może mieć wpływ na rozwarstwianie się drewna przy produkcji mebli, czy jakość wina przy jego leżakowaniu. Niewiele osób jednak wie o tym, że kontrolowane nawilżanie powietrza jest kluczowe również w przemyśle tytoniowym. Dlaczego?
Delikatne półprodukty
Najprościej mówiąc, papierosy powstają z tytoniu i papieru. Oba te materiały mają właściwości higroskopijne. To oznacza, że tracą wilgoć, jeśli powietrze wokół jest zbyt suche. Tytoń w suchym powietrzu traci jakość: kurczy się, kruszeje i zmniejsza masę. Podobnie zachowuje się papier, który przy złej wilgotności powietrza może rolować się i zmieniać swoje parametry. Tytoń ma inne wymagania dotyczące wilgotności powietrza podczas obrabiania (55-75%), a inne podczas przechowywania (70-75%). Zapewnienie tychże warunków jest kluczowe, by uzyskać wysoką jakość produktu końcowego i utrzymać ciągłość produkcji.
Systemy nawilżania powietrza
Aby firmy tytoniowe mogły dostarczać na rynek odpowiedniej jakości produkty, muszą zawczasu zainwestować w profesjonalne systemy nawilżania powietrza. Tylko dzięki nim są w stanie zapewnić stały poziom wilgotności powietrza na każdym etapie produkcji i przechowywania. Przemysłowe nawilżacze powietrza zapobiegają odwodnieniu liści. Liście, które zachowują dobry stan, są bardzo elastyczne. To z kolei ułatwia i przyspiesza ich przetwarzanie. Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o papier. Jeśli ma zagwarantowane odpowiednie nawilżenie, dobrze układa się w maszynach i nie zacina się w nich podczas produkcji. Profesjonalne nawilżacze powietrza zapobiegają stratom podczas produkcji i dbają o to, by maszyny tworzyły wysokiej jakości produkty. Warto pamiętać o tym, że tytoń na zmiany temperatury i wilgotności powietrza reaguje w zaledwie kilka godzin!
Najnowsze komentarze