Chłodzenie adiabatyczne, czyli ewaporacyjne lub wyparne, można zdefiniować jako proces obniżania temperatury powietrza w danym pomieszczeniu poprzez wodę. Jego początki obserwujemy już w starożytności, gdy w oknach wieszano mokre zasłony, przez które przechodziło gorące powietrze, powodując parowanie wody i jednocześnie obniżenie temperatury. Mimo tak odległych początków ten proces chłodzenia powietrza w formie unowocześnionej znany i wykorzystywany jest również obecnie. Czy jednak istnieją możliwości rozwoju tej technologii i dalszego wykorzystania w przyszłości?
Chłodzenie adiabatyczne współcześnie
Współcześnie stosowane chłodzenie adiabatyczne, to przede wszystkim urządzenia pobierające powietrze z danego pomieszczenia i kierujące jego przepływ na czynnik chłodniczy, jakim jest woda, co pozwala nawilżyć powietrze i obniżyć jego temperaturę. Ten rodzaj chłodzenia był stosowany przez długi czas w urządzeniach klimatyzacyjnych XX wieku. Właściwie dopiero w drugiej jego połowie zaczął być wypierany przez elektryczne urządzenia sprężarkowe.Możliwości rozwoju technologii chłodzenia ewaporacyjnego
Konwencjonalne urządzenia klimatyzacyjne służące do chłodzenia pobierają bardzo dużo energii elektrycznej, która staje się coraz droższa. Dodatkowo w XXI wieku zwiększa się nasza świadomość ekologiczna i zaczynamy szukać takich technologii, które zużywają mniej energii i w związku z tym w mniejszym stopniu szkodzą środowisku naturalnemu.
Z tych wszystkich powodów chłodzenie ewaporacyjne znów wraca do łask, ponieważ okazuje się, że jest to prosta i tania technologia, która wykorzystuje jedynie niewielkie ilości energii. W wielu publikacjach wykazano, że chłodzenie adiabatyczne jest od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu razy tańsze w eksploatacji niż standardowe urządzenia sprężarkowe. Dodatkowo podczas tego procesu powietrze ulega nawilżeniu i oczyszczeniu z grzybów, bakterii oraz wszelkich innych zanieczyszczeń.
Dzięki tak wielu zaletom i niskim kosztom finansowym technologia chłodzenia adiabatycznego cieszy się coraz większą popularnością i ciągle trwają prace nad jej udoskonalaniem. Można spodziewać się, że w przyszłości metoda ta będzie coraz częściej wypierała urządzenia konwencjonalne i stanie się dominująca zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i w domach prywatnych.
Najnowsze komentarze