Wśród systemów nawilżania powietrza, które przeznaczone są do stosowania w halach produkcyjnych i magazynowych najpopularniejsze to systemy wysokociśnieniowe wyposażone w nawilżacze powietrza. Jednak ze względu na specyfikę i warunki produkcji zastosowanie takiego systemu może być niemożliwe, wówczas zaleca się system działający na zasadzie kurtyny mgłowej. Jak działa system kurtyn mgłowych?

Jakie jest działanie kurtyny mgłowej?

Kurtyna mgłowa jest tak skonstruowana, że pozwala na rozpylenie mgły wodnej, w której mikrocząsteczki wody mają wielkość maksymalną 25 mikronów. Jej działanie doprowadza do szybkiego nawilżenia i obniżenia temperatury najbliższego otoczenia. Takie rozwiązanie nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych i ze względu na wykorzystanie wody wodociągowej o niskim ciśnieniu może mieć bardzo szerokie zastosowanie.

Zastosowanie kurtyn mgłowych

W praktyce kurtyny mgłowe wykorzystywane są najczęściej w upalne dni w przestrzeniach publicznych takich jak skwery, parki, place do chłodzenia i nawilżania powietrza. Szerokie zastosowanie kurtyn mgłowych doceniane jest w ogrodnictwie czy rolnictwie, a także w przemyśle, głównie kopalniach i zakładach produkcyjnych w celu ograniczenia zapylenia. Doskonale sprawdzają się także jako zabezpieczenie przeciwpożarowe i jednocześnie poprawia warunki i komfort pracy.

Zasadę kurtyn mgłowych w swoich zestawach QFOG zastosowała firma SYNAPO, polski producent systemów nawilżania powietrza. Zestawy te, do samodzielnego montażu, z powodzeniem mogą być stosowane na tarasach, balkonach, przydomowych ogródkach oraz działkach rekreacyjnych. Z takiego rozwiązania podczas upalnych dni korzystają również restauratorzy w ogródkach restauracyjnych i właściciele punktów gastronomicznych, aby zapewnić komfort oraz wygodę swoim gościom.