Produkcja i przetwarzanie żywności wiążą się z koniecznością zapewnienia optymalnych warunków do przechowywania składników, a także przeprowadzania kolejnych procesów. W niektórych branżach szczególnie istotna będzie jakość powietrza, zarówno obecnego w halach fabrycznych, jak i podczas magazynowania półproduktów i wyrobów. Wśród głównych czynników znajduje się właściwa temperatura i wilgotność, a także brak zanieczyszczeń. Bardzo czułe na parametry powietrza jest zwłaszcza winiarstwo. Systemy nawilżania powietrza dla przemysłu winiarskiego będą więc obowiązkowym wyposażeniem każdej wytwórni. Przekonaj się, dlaczego jest to tak ważne i zobacz jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej.

Nawilżanie powietrza a produkcja wina

Produkcja wina to proces, w którym kolejno zachodzi wiele złożonych reakcji chemicznych, a na ostateczną jakość wyrobu wpływa duża liczba czynników. Ważne będą więc zarówno warunki, w jakich przygotowywany jest moszcz, jak i panujące na wszystkich etapach fermentacji. Jest to o tyle istotne, że szlachetne szczepy drożdży używane w winiarstwie są bardzo czułe nie tylko na temperaturę czy zawartość cukru, ale również na wilgotność powietrza, która silnie wpływa na ich metabolizm. Wilgotność ma też bardzo duże znaczenie podczas leżakowania i przechowywania gotowego wyrobu. Trzeba pamiętać, że w zbyt suchym powietrzu naturalny korek ulega przesuszeniu, co z kolei powoduje jego skurczenie się i przepuszczanie powietrza prowadzącego do psucia się wina.

W jaki sposób nawilżać powietrze przy produkcji i przechowywaniu wina?

Najbardziej wydajnym sposobem nawilżania powietrza jest wykorzystywanie tzw. mgły wodnej. Jest to rodzaj aerozolu, który składa się z zawieszonych w powietrzu bardzo drobnych kropelek wody o wymiarach sięgających od kilku do kilkunastu mikrometrów. Dzięki tak małym rozmiarom woda bez problemu utrzymuje się w powietrzu, skutecznie poprawiając jego wilgotność, a także pozwalając na regulowanie temperatury dzięki swemu odparowywaniu.