Podstawowym elementem wszystkich rodzajów upraw jest zapewnienie odpowiednich warunków klimatycznych. W przypadku przestrzeni zamkniętych, takich jak np. szklarnie, potrzebne jest odpowiednie światło, dobra temperatura oraz właściwa wilgotność powietrza. Ten ostatni czynnik można osiągnąć za pomocą systemów nawilżania powietrza.

 Stworzenie odpowiedniego mikroklimatu

Uprawy grzybów, młodych sadzonek, kwiatów tropikalnych czy innych roślin szklarniowych wymagają odpowiedniej wilgotności powietrza. W przypadku pieczarek czy niektórych gatunków egzotycznych może ona sięgać nawet do 95% RH. Wiele roślin źle znosi suche powietrze, które powoduje ich zasychanie, kruszenie liści, a także więdnięcie pączków i kwiatostanów. Niezależnie od pory roku oraz warunków naturalnej czy wymuszonej wentylacji, odpowiednią temperaturę i wilgotność można uzyskać dzięki zamgławiania szklarni. Latem takie zamgławianie pozwala obniżyć temperaturę i nawilżyć środowisko, zimą zaś utrzymać odpowiedni poziom wilgotności, który zapobiegnie odwodnieniu roślin, co wywołuje ogrzewanie pomieszczeń. Tego typu system można stosować do najbardziej wymagających i delikatnych roślin uprawnych, nawet jeśli nie mogą one być poddawane standardowemu spryskiwaniu.  Jest to szczególnie wygodne w przypadku szklarni o dużych powierzchniach.

Niskie koszty i duże korzyści

Nawilżanie powietrza w szklarniach to praktycznie same zalety. Utrzymywanie właściwego mikroklimatu przez cały rok wpływa na przyspieszenie wzrostu roślin i zwiększenie ogólnej efektywności produkcji w szklarni. To także zmniejszenie zapotrzebowania na nawadnianie i cień. Za pomocą systemu nawilżającego można także dozować nawozy oraz środki chemiczne np. w celach owadobójczych. Koszty zakupu i eksploatacji komponentów nie są wysokie, więc taka inwestycja jest jak najbardziej opłacalna. Także przechowywanie warzyw i owoców wymaga odpowiednio nawilżonego powietrza. Za pomocą systemu mgłowego można je pokrywać określonymi środkami konserwującymi, czyli np. witaminą C, jonami srebra czy cukrem. Systemy mgłowe sprawdzają się również w hodowlach zwierząt, ponieważ działają jako chłodzenie i utrzymując odpowiedni klimat w  pomieszczeniach.