Systemy nawilżania i chłodzenia powietrza pozwalają na zapewnienie właściwych warunków wewnątrz obiektów przemysłowych, hal magazynowych czy szklarni. Ich działanie jest nie tylko skuteczne, ale również stosunkowo tanie w porównaniu z rozwiązaniami alternatywnymi. Bezawaryjna praca urządzeń jest jednak uzależniona od jakości używanej wody, dlatego niezbędnym uzupełnieniem instalacji są odpowiednie wkłady filtrujące. Przekonajmy się, dlaczego są tak ważne i jaka jest ich rola.

Jak działa system nawilżania powietrza?

Systemy chłodzenia i nawilżania adiabatycznego bazują na tworzeniu mgły wodnej, która składa się z cząsteczek o niewielkich rozmiarach. Z uwagi na swoją małą masę mogą one być stosunkowo łatwo rozproszone na dużym obszarze, a co równie istotne dość długo utrzymują się w powietrzu, co pomaga zarówno w przypadku zwiększania wilgotności czy chłodzenia, jak i oczyszczania powietrza. Wynika to z faktu, że krople o niewielkich rozmiarach nie osiadają na wszelkiego rodzaju powierzchniach, za to o wiele szybciej parują. Mogą też wiązać dużą ilość znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń. Plusem korzystania z rozwiązań tego typu jest niski koszt działania osiągany za sprawą znikomego zużycia energii przy bardzo wysokiej efektywności.

Dlaczego używana woda wymaga filtracji?

Podstawowym elementem systemów nawilżania oraz chłodzenia adiabatycznego są dysze odpowiedzialne za rozbijanie kropel wody, a także rozprowadzanie powstającej mgły wodnej. Ponieważ otwory, przez które przepływa woda, mają niewielką średnicę, ważne jest, by nie trafiały do nich żadne zanieczyszczenia mogące je zablokować. Sposobem na wyeliminowanie tego ryzyka jest wykorzystywanie odpowiedniej filtracji mechanicznej. Zanim woda trafi do dysz, jest przepuszczana przez wkład filtrujący, który za sprawą swej budowy nie zmniejsza przepływu, a jednocześnie pozwala na wychwycenie drobin stanowiących zagrożenie dla drożności całej instalacji. Stosowane w systemach nawilżania i chłodzenia wkłady są dostępne jako elementy akcesoryjne, a ich okresowa wymiana jest prosta i szybka.