Systemy  przemysłowego nawilżania powietrza doskonale sprawdzają się w drukarniach, w których ze względu na wysokie temperatury i sporą ilość oparów panują niezwykle trudne warunki. Niski poziom wilgotności wpływa nie tylko na zdrowie i samopoczucie pracowników, ale także na jakość i wydajność procesów. Suche powietrze może działać w sposób destrukcyjny na maszyny drukujące oraz przyczyniać się do ich częstych awarii.
Wilgotność powietrza w drukarni powinna mieścić się w zakresie od 50% do 55%, co pozwala skutecznie zredukować zapylenie i wyładowania elektrostatyczne, które negatywnie wpływają na stan techniczny maszyn i mogą prowadzić nawet do bardzo poważnych uszkodzeń. Można zatem powiedzieć, że nawilżacze przemysłowe redukują straty finansowe, ponieważ gwarantują ciągłość działania maszyn. Dzięki nawilżaniu powietrza w drukarni nie tylko poprawiają się warunki pracy, ale także obniża się temperatura w sposób naturalny i nieinwazyjny.

Wilgotność powietrza w drukarni a materiały eksploatacyjne

Właściwy poziom wilgotności w drukarniach jest ważny także ze względu na konieczność zapewniania odpowiednich warunków do przechowywania tuszy i papieru, czyli materiałów eksploatacyjnych. Zbyt suchy papier może się kruszyć i staje się bardziej podatny na uszkodzenia. Papier jest materiałem higroskopijnym, więc pobiera i oddaje wodę z otoczenia. Jeśli dochodzi do częstych zmian w wilgotności powietrza, to papier się kurczy i marszczy, dlatego powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach. Najbardziej optymalny  jest  poziom wilgotności nieprzekraczający 55% oraz temperatura 22 stopni Celsjusza. Jeśli poziom wilgotności nie jest odpowiedni, to ładunki statyczne gromadzą się na arkuszach papieru i powodują sklejanie kartek. A zatem kluczowe jest kontrolowanie poziomu wilgotności i utrzymanie go na możliwie stałym poziomie.